PRZEPUSZCZALNOŚĆ PODŁOŻA

Zacznijmy od początku…

Rośliny to sprytne organizmy, które w naturalnych warunkach wybierają miejsca odpowiednie dla swojego rozwoju. Większość tych, które uprawiamy w naszych domach żyje w odległych strefach klimatycznych dlatego ważne jest to aby zapewnić im jak najbardziej zbliżone warunki do tych pierwotnych. Dzisiaj porozmawiamy o podłożach. Czy wiesz dlaczego niektóre wymagają przepuszczalnej ziemi a inne wręcz odwrotnie? Oto kilka prostych wskazówek:

Podłoże do kaktusów i sukulentów

Kaktusy i sukulenty: Występują na kontynentach amerykańskich oraz w Afryce. Swój gruboszowaty pokrój zawdzięczają głównie wodzie którą magazynują w sobie. Dlatego, najczęściej rosną w miejscach gdzie jest mało opadów a nawet nie ma ich wcale, mówiąc najprościej są odporne na suszę i wymagają rzadszego nawadniania. Uwielbiają za to słońce i nie straszne im suche powietrze oraz bezpośrednie światło, które dobrze im służy nawet przez cały dzień. Podłoża które wybierają są piaszczyste, często skaliste oraz mocno przepuszczalne. Co oznacza termin przepuszczalne? Nic prostszego! Wytłumaczę to na przykładzie doniczki i piasku. Po podlaniu piasek przepuszcza wodę niczym sitko po czym szybko przesycha. Dlatego dla kaktusów i sukulentów zalecane są specjalne mieszanki zawierające w swym składzie, oprócz ziemi dodatki  jak: piasek, kreda, lawa wulkaniczna czy keramzyt co sprawia że są bardziej przewiewne i przesiąkalne.

Podłoże do roślin tropikalnych

Rośliny rosnące w warunkach tropikalnych: Wiele roslin które uprawiamy w domu cieszą oko swoimi pięknymi bujnymi liśćmi. Zazwyczaj są to rośliny tropikalne z rodziny obrazkowatych, które porastają lasy deszczowe. Ta grupa roslin wymaga nieco większej uwagi jeśli chodzi o nawadnianie oraz wilgotność powietrza. Charakteryzują się cieńszymi liśćmi gdzie magazynują mniej wody za to pochłaniają więcej wilgoci z otoczenia. Nie wymagają aż tak wiele światła ponieważ, zwykle rosną przysłonięte gałęziami innych drzew jednak stanowisko jasne z rozproszonym słońcem jest zwykle najbardziej optymalne. Aby dobrze się czuły w naszych domach należy zapewnić im odpowiednie podłoże. Dzięki temu nie musimy ich tez bardzo często nawadniać ponieważ, niektóre dodatki zatrzymują wodę i sprawiają ze podłoże jest dłużej wilgotne. W tym celu możemy zrobić tzw bigos czyli kilka dodatków organicznych, które zapewnią naszym roślinom optymalny rozwój. Do ziemi torfowej dodajemy w proporcjach 10%-20% korę pniową, mech torfowiec, czipsy kokosowe oraz perlit. Te dodatki sprawią ze podłoże zachowa wilgoć na dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest tez dodanie na spod 2-3 cm drenażu w postaci keramzytu , który zapobiega przelania korzeni.

Dodaj komentarz